Çörek Otunun Faydaları

Çörek Otunun Faydaları
Çörek Otunun Faydaları

Çörek otu yağının faydaları

Çörek otunun faydalarını inanılmaz derecede fazladır. Hz Muhammed’in (s.a.v.) çörek otu kullanın çünkü ondan ölümden başka her hastalığa çare vardır hadisi bunun en iyi örneğidir. Çörek otu yağını inceleyen 600’den fazla bilimsel araştırmada bunu doğrular niteliktedir. Neredeyse hiçbir yan etkisi olmayan çörek otu içerdiği vitamin ve minerallerle tam bir sağlık deposudur.

Çörek otunun mucizevi faydaları

kansere iyi gelir

Kültür aktiviteleri üzerine araştırma yapan Hırvat bilim adamları çörek otunda bulunan timokinon ve Teemo hizmetçinin maddelerinin tümör hücrelerini %52 oranında azalttığını bulmuştur. Bazı araştırmalarda Timuçin 10 maddesinin Lösemi göğüste Pankreas kanseri hücrelerinin yapısını bozduğu ve bu hücrelerin kendilerini insana etmelerine neden olduğu tespit edilmiştir. Bir başka çalışmada ise için 10 maddesinin giderici etkisi prostat Pankreas ve akciğer kanserine yönelik olarak farenin üzerinde araştırılmıştır. Bu maddenin sıradan kemoterapi ilaçları ile birlikte kullanıldığında daha etkili bir tedavi sağladığı kemoterapi ilaçlarının yan etkilerini azalttığı saptanmıştır.

Karaciğeri korur.

İlaçların yan etkileri alkol tüketimi ve hastalıklar karaciğeri zayıflatan unsurlardır. Çörek otu karaciğere zayıf kişilerin iyileşme sürecini ciddi oranda hızlandırır yapılan araştırmalarda çörek otunun karaciğerin Zehirli maddelerin verdiği zarardan koruduğu görülmüştür. Ayrıca karaciğer kanserinin şiddetini azalttığı gözlemlenmiştir. Çörek otu karaciğere kanserojen etkilerden korumaktadır.

Şeker hastalığına iyi gelir

Pankreastaki Beta hücrelerinin kısmen onarılmasını sağlar insülin seviyesini arttırır ve yüksek glikoz seviyesini düşürür. Tip 1 hem Tip 2 diyabetin önlenmesi ile Nadir bulunan bir özelliğe sahiptir. Tip 2 diyabet hastalığına karşı doktorların en çok yazdığı ilaçlardan biri metformin. Bir araştırmaya göre çörek otu metformin ile aynı seviyede glikoz toleransı sağlamaktadır. Üstelik metforminin oluşturduğu şişkinlik bağırsak bozukluğu reflü baş ve mide ağrısı gibi yan etkilerin hiçbiri çörek otunda bulunmamaktadır.

Kalp sağlığına iyi gelir

Omega 6 ve 9 yağ asitleri içeren Çörek otu kalbi kuvvetlendirir. Ayrıca tansiyonu dengelemesi ile kolesterol seviyesini düşürmesin de yönde etkiler. ilk olarak kanda homosistein maddesi arttığında Trigliserid kolesterol ve zararlı oksidan seviyelerinin yükseldiği tespit edilmiştir. Çörek otunun içinde bulunan timokinon maddesi rahatsızlığa yol açan homesick beyin oranını düşürmektedir.

çöerk otunun faydaları
Ölümden başka her derde deva

Cilde ve saça iyi gelir

Çörek otu saç ve cilt yapısına sağlık kazandırır ve cilde gerginlik verir. Ayrıca saçların büyüme hızını arttırır. Çörek otu oluşan yaraların kalıcı iz bırakmasını önler. Erişmiş yaralarda bile Çörek otu yağını yara izinin üzerine uygulayarak bu etkiden faydalanabilirsiniz.

Kilo vermeyi sağlar

Obeziteye karşı kullanılan bitkiler araştırıldığında bunların en etkililerinden birini çörek otu olduğu görülmüştür. Çörek otu iştahı azaltır ve glikoz seviyesini ve emilimini düzenleyerek fazla kilolardan kurtulmaya yardımcı olur. Kilo vermek için düzenli egzersiz bol su içmek ve dengeli besin değerine sahip gıdalar tüketmek gerekir.

Astımı giderir

Çalışmalarda çörek otunun astım hastalarına iyi geldiği ortaya koymuştur. Çörek otunda bulunan timolol maddesi astıma sebep olan etkenleri azaltmaktadır. 3 ay çöreği kurdelesini genişletme etkisinden dolayı nefes darlığına gidermektedir.

Çörek otu nasıl kullanılır

Çörek otunu kullanmanın en kolay yolu gıdaların serpmektir. Ayrıca yemeklerinizde öğütülmüş çörek otu kullanabilirsiniz. Birçok yerde çeşitli çörek otu kapsüllerin satılmaktadır yalnız ürünün saflık derecesi farklı firmalardan değişiklik gösterebilir. Ayrıca çörek otu yağı olarak kullanabilirsiniz. Çörek otu yağını suya damlatabilir, balla tatlandırılır veya salata sosu olarak kullanabilirsiniz. Çörek otu en çok bu şekilde kullanıldığında fayda sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir