Horlamanın Nedenleri ve Tedavi Yolları Nelerdir?

Horlama toplumumuzda çok fazla önemsenmemek de beraber Aslında çok ciddi bir uyku rahatsızlığıdır. . dil küçük dil ve yumuşak damak gibi kaslar gerginlikleri Normalden daha fazla kaybederek buradaki hava yolunu daraltır. hava bu daralmış olan Hava yolunda ilerlerken dokuları titreştirerek horlama sesine meydana getirir. uyku apnesi horlamaya göre daha ciddi bir durumdur. uyku sırasında Belirli aralıklarla tamamen nefessiz kalmaktadır. Bu duruma uyku apnesi denmektedir. En çok karşılaşılan neden, beraber alt çenenin normalden daha fazla geride olmasına bağlanan anatomik faktörler, anne veya babada bu hastalığın gözlenmesine bağlı olan genetik faktörler, sigara tüketimi ve uzun süreli antidepresan veya kas gevşetici kullanımı horlama ve uyku apnesi neden olabilmektedir. Horlayan bir insan kalitesiz bir uykuya sahip olduğu için Sabahları uyandığında kendini bitkin ve yorgun hissetmektedir. Ense bölgesinde ciddi bir terleme gözlenebilir. Gecenin rahat dinlemediği için gün içerisinde uyku atakları maruz kalır. iş verimli gerekse konsantrasyonu olumsuz bir şekilde etkiler.

Araba kullanan kişileri trafik kazaları daha açık bir hale getirir. Ayrıca horlamanın ve uyku apnesinin insan vücudu üzerinde sistematik bir etkisi de vardır horlayan bir insan sağlıklı bir insana göre Kandaki oksijen değeri daha düşük olduğu için kalbi Normalden daha fazla çalışmakta Bu da uzun vadede kişide kardiyovasküler problemler aritmi gibi ciddi kalp rahatsızlıklarına neden olabilmektedir. günümüzde horlama ve uyku apnesinin üç türlü tedavi yöntemi vardır.

1 – Küçük dil ve yumuşak damak içeren her hastayı yapılamamakta beraber başarı şansı oldukça düşüktür.

2. yöntem scop maskesidir. Kullanım zorluğundan dolayı hastalar bu tedavi kolayca kabul edememektedir.

3 – horlama protezi dir.

Kişiye göre yapılan horlama protezi uyku sırasında alt çeneyi belli bir oranda aşağıda ve önde konumlandırarak arkaya doğru yazılmış olan dokuları buradaki havayoluna açarak horlama ve uyku apnesi ne engeller. Hiç bir cerrahi müdahale gerektirmez. İtibaren oğlumun protezin etkileri gözlenir ana yetkileri 3-4 hafta içerisinde ortaya çıkar. Diz kapağı sıvısı ile beraber çok kolayca taşınabilir. Kişiye göre yapıldığı için kullanımı rahattır. hiçbir etkisi yoktur. Takılan aparatlar yutak bölgesine açamadığı için horlamayı engelleyemezler. Burun bandının horlamayı tedavi edici herhangi bir özelliği bulunmamaktadır. Burun bölgesinde dil yutak bölgesinde olmaktadır. Burun bantları kişinin burun yolunu baharat kullanmasına imkan vermekte daha rahat nefes almasını sağlamaktadır. Horlama protezi de beraber aynı anda kullanılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir