Her Derde Deva Narın Faydaları

Narın Faydaları

Narın Faydaları
Narın Faydaları

Cilt kanserini durduruyor.

Nar dokuların tamir edilmesini cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayarak yaraların iyileşmesini epidermis ve dermis gibi cilt hastalıklarını önler. Nar tüketimi vücudumuzda yer alan kansere Güneş yanıklarına ve hasarlarına sebep olan serbest radikalleri durdurur. Nar yağında bulunan antioksidanlar da inhibe ederek cilt kanseri ne durdurur. Nar hiperpigmentasyonu genellikle güneş hasarları ile meydana gelen cilt yaşlanmasını sağlayan çizgileri ve kırışıklıkları durdurur.

Elastin ve cildinizi genç bir hale getirir değiştirir ve daha yumuşak bir hale getirir. Cildimizi extra nemlendirme özelliği sağlar görevi yerine getirirken cildimizin diplerinin nüfus eder. O yüzden yara oluşumu engeller. Zararlı etkilere sahip serbest radikalleri durdurmak için bol miktarda antioksidan tüketmek gerekmektedir. Antioksidan eksiğimizi insanlar olmak üzere hemen tüm meyve elde edebilirsiniz. Nar suyu bir kan inceltici olarak hareket ve ateroskleroz riskini en aza indirmek için arterlerden plak çıkarmaya yardımcı olur. Narda bulunan bol miktardaki antioksidan cilt Prostat kanserine karşı koruyucu görev yapmaktadır. İçinde bulunan enzimler inhibitörlerin kıkırdak hasarına önlenmesine yardımcı olur. Osteoartriti önleyerek rasyonel durdurur nar suyu mide bulantısı hemoroid dizanteri bağırsak parazitleri ve ishal gibi rahatsızlıkların etkilerini kaldırarak sindirim sisteminin daha düzenli ve işlevi çalışmasında yardımcı olur. Ayrıca kabızlık tedavisinde Müshil olarak nar suyu tüketilen ve küçük çocuklarda iştahsızlığı önlemek için tüketilen nar veya 1 bardak nar suyu iştah artırıcı olarak görev yapar. Nardaki yüksek miktardaki demir kanımızdaki demir seviyesini yükselterek anemi tedavisinde önemli bir role sahiptir.

Astım ve boğaz ağrısına iyi geliyor.

C Vitamininin nar üzerinde bıraktığı antiinflamatuar etki öksürük, hırıltı, astım ve boğaz ağrısı gibi rahatsızlıkların etkilerini azaltır ve genellikle kan pıhtıları gençleştirici bir etki yaparak kan hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Prostat kanserine sebebiyet veren antijenlerin yok edilmesinde nar tüketimi etkili bir rol oynamaktadır.

Prostat kanserine karşı savaşıyor

Narın Prostat kanserine engellediği bilinmekte. Fakat merak edilen ve şuan araştırma konusu olan bir diğer durumsa çoktan prostat kanser olan birisinin tedavisinde ”narın etkisi” sorusunun cevabını alabilmek için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.

Hamile kadınlar mutlaka tüketmeli

Hamile kadının sağlığını korumak ve hücre büyümesini hızlandırmak için gerekli maddeler olan niasin, folik asit, potasyum, kalsiyum, c vitamini, Demir ve lif miktarlarda narın içerisinde yer almaktadır. Nar suyunda bulunan Eller göğüs kanserine sebebiyet veren östrojen hormonunun etkilerini azaltır. Böylece göğüs kanserine karşı önlem almak için nar suyu tüketebilirsiniz. Narın veya narlı suyun bilinen tek bir zararlı etkisi yoktur ancak nara karşı alerjik bir durumu olan kişilerin doktor kontrolüne gitmeden var tüketmesi belli başlı sağlık sorunlarına sebep olabilir. Bazı insanlarda nar tüketimi sonucu kaşıntı, solunum sorunları ve burun akıntısı meydana gelebilir. Narın kanı seyrelttiği ve kan basıncını yavaşça düşürdüğü bilinmektedir. Bu nar suyu tüketiminde tansiyonun çok fazla düşmesi riskini artırır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz. Esram.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir