Saç Boyasının Zararları Nelerdir?

Saç Boyasının Zararları Nelerdir?
Saç Boyasının Zararları Nelerdir?

Saç boyatmak özellikle sık sık yapılıyorsa, açıcı maddeler kullanıyorsa kimyasal olarak saçlarımızı ve derimizi hasarlandırmaktadır. Kurumasına, matlaşması ve erken kırılmalara sebep olmakta. Özellikle bitkisel, kimyasal ve organik boyalar arasından organik saç boyası seçmekte daha uygun olacaktır. Ayrıca daha az sıklıkta boya tercih edilebilir.

Saça zarar veren unsurlardan biri de boyanmasıdır. Özellikle kadınlar saçlarını olduğu renkten daha açık renge boyadıkları takdirde 2 aşama söz konusu olacağı için renk açıcıların saç üzerine olumsuz etkisi vardır. Birde saç boyalarını kalitesiz olması, bitkisel olmaması da + saçlar üzerine zarar verici bir unsur olarak önümüzdedir… Yanlış saç boyası tercihi birçok hastalıklara davetiye çıkarıyor. Dermatolog Şafak Güneş, Kimyasal boyanın saçlı derinin dengesini bozduğunu söylüyor. Güneş, saç boyama sıklığının azaltılması gerektiğini söylerken Dermatolog Zerrin Baysal ise, Kimyasal boyalar gibi doğal gibi gözüken boyaların da baş ağrısı, saçlı deride sulantılı yaralar, kepeklenme, kuruma ve kopmalara neden olacağını söyledi.

Saç Boyasının Zararları Nelerdir?
Saç Boyasının Zararları Nelerdir?

Güzel görünmek, beyazları kapatmak ve özellikle sıkıntılı zamanlarınızda saçlarınızı boyatırsınız ve dış görünüşümüzde değişikliğe gideriz. Ancak kimyasal saç boyaları ve piyasada ”doğal saç boyası” adı altında satılan bir çok saç boyası sizlere zarar verirken bir çok hastalığa da davetiye çıkarıyor. Uzmanlar saç boyasının baş ağrısı, kaşıntı, saçlı deride yaralar, kepeklenme, saçta incelme, kuruma ve kopmaya neden olduğunu söylüyor.

Kimyasal saç boyaları, oksijen bazlı krem ve sentez pigmentlerinin karıştırılması ile elde ediliyor. Okside olan boya pigmentleri, saçın içerisine girer, saçta birikir ve çıkamaz… Bu nedenle saçın beslenme ve bakımını sağlayan köklerdeki yağ saç uçlarına doğru etki edemez. Kkırık uçlar, saçta kuru, mat bir görünüm oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir