Maydanozun Faydaları

Maydanoz sağlık açısından çok önemli bir bitkidir. Bir çok hastalığa çaredir. İşte Maydanozun faydaları.

4 bardak suya 1 demet maydanoz koyun. 5 dakika kaynatın ve süzün. Bu karışımdan günde 3 kere 1’er çay bardağı için. Bu börek hastalıklarına iyi gelecektir.

Maydanozun Faydaları
Maydanozun Faydaları

Maydanozun Faydaları

Maydanoz kanı temizler. Kansızlığa, mesane iltihaplanmasına, kum, böbrek taşı ile tansiyona, şişmanlığa, böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarına ve damar sertleşmesi hastalıklarına iyi gelir. Maydanoz suyuna bal ve limon ilave edilerek 2 bardak içmek iltihaplı yaraların iyileşmesine yardımcı olur.

Mide ve bağırsaklar da gaz birikmesini önler. Toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar. Kanı temizler. Tohumları idrar ve safra söktürücü, adet kanamalarını kolaylaştırıcı niteliktedir. Maydanoz aybaşı sancılarını keser, adetleri düzenler ve ağrıları düşürür. Ayrıca akıntıları keser.

Bağırsak solucanlarının düşürülmesine yardım eder. Gazın dışarı atılmasını sağlar. Arı ve haşarat sokmalarında, sokulan yere sürülürse ağrıyı dindirir.

Grip ve nezleyi geçirir. Balgam söktürür ve terletir. Ateş düşürücü özelliği vardır. Kan şekerini normal seviyede tutar. Kansere karşı koruyucudur. Vücuttaki zehirli maddeleri dışarı atar. Romatizma hastalığına, sarılığa ve selülite iyi gelir. Afrodizyaktır.

Yatmadan önce ağızda çiğnenen 1 demet maydanoz, rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur. Bulantılarda ve nefes darlığında bir tutam maydanozu iyice çiğneyerek yutmak kişiyi rahtlatır.

Anne sütünü azalttığı için emziren annelere tavsiye edilmez. Emziren kadınların süt kanalı tıkanmalarında maydanoz lapası uygulanır. Yara, kesik ve morartıları iyileştirir. Kulak ve diş ağrısına iyi gelir.

2 bardak kaynatılmış suda, 1 demet yıkanmış maydanoz saplarıyla beraber üstü kapalı olarak kısık ateşte 5 dakika kaynatın. 20 dk demlendikten sonra süzün. Temiz cilde lapasını sürün. 20 dk bekletin. Sonra süzülen maydanoz suyu ile cildinizi yıkayın. Bunu günde 1 kaç kez uygulayabilirsiniz..

Saçlarınızı maydanoz suyuyla yıkarsanız, parlatır, dökülmeyi yavaşlatır ve saçları besler. Maydanozun 1 tutamı günlük C vitaminin çoğunu karşılar. Demir, potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum ve klorin yönünden çok zengindir.

Maydanoz bir provitamin A (Beta karoten) kaynağıdır. Bu özelliği ile görme gücüne, kılcal damar sistemine, adrenal bezine ve troid bezine iyi gelir. Ayrıca potasyum, kükürt, kalsiyum, magnezyum klorin yönünden zengindir.

Bir kaç taze yaprak, 1 litre suda kaynatılarak günde 2 fincan içilir. Kuru yapraklardan elde edilen toz, günde 2 tutam içilebilir. Kompres ve gözler için losyon ve şampuan olarak kullanılır.

UYARI

Maydanoz suyu 60 gr’dan fazla ve tek başına içilmemelidir. Havuç suyu veya elma suyuyla içilir. Böbrek iltihabı olanlar için sakıncalıdır. Şifalı günler dileriz. Esram.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir