Isırgan Otunun Faydaları

Isırgan Otunun Faydaları hakkında bilgiler arıyorsanız doğru yere geldiniz. Isırgan otunun faydalarını okuyunca çok şaşıracaksınız çünkü bir çok derde deva olan bu ot sağlığınıza iyi gelecektir. İşte ısırgan otunun faydaları

Isırgan Otunun Faydaları
Isırgan Otunun Faydaları

 

ısırgan otu yaprakları üstünde bulunan ince tüyler cildi tahriş eden kimyasal maddeler içerir ve bu kimyasallar yaprak cilt ile temas ettiğinde salgılanır. Bu nedenle taze ısırgan otu yapraklarına yada sapına dokunmak oldukça acı vericidir. Ancak bitki yüzyıllardır sağlığa faydaları nedeniyle pek çok kültürde kullanılmaktadır. Avrupa’da geleneksel olarak vücuttan fazla suyun atılması amacıyla idrar söktürücü ve organları temizlemek için detox amacıyla kullanılır. Yıl boyu yetişebilir ve Haziran ayından Eylül ayına kadar çiçek açar. İdrar söktürücüdür. Yüksek miktarda demir içerir. Anemi tedavisinde yardımcı olarak kullanılır. Sindirim sistemini ve diğer organları temizler. İdrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde kullanılır. Karaciğeri temizler. Böbrekleri temizler. Öksürüğe iyi gelir. Bağışıklık sistemini güçlendirir. Soğuk algınlığına iyi gelir. Saman nezlesinin tedavisinde kullanılır. Sindirimi düzenler.

Isırgan otu çayı nasıl hazırlanır

Isırgan otu çayı hazırlamak için 10’larca farklı tarif bulabilirsiniz. Ancak bunlar arasında en kolayı 1 bardak çay için 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suya atarak 10 dk demlenmesini beklemektir. Demlenmesi bitkinin içinde bulunan ve sağlığa faydalı bileşenler suya geçmesini ve cildi tahriş eden kimyasalların etkinliğini kaybetmesini sağlar. O yüzden en az 10 dakika demleyin. Eğer çayı iyice demlemeden içerseniz mideniz biraz ağrıyabilir ve içerken boğazınız da kaşıntı hissedebilirsiniz.

Isırgan otu çayının faydaları

Isırgan otu sadece çay olarak tüketilmiyor. Örneğin taze ısırgan otu yapraklarını vücutta eklem yada kas ağrısı yaşadığınız bir bölgenin üzerine koyarsanız ağrının hafiflediğini hissedebilirsiniz. Isırgan otu çayında olduğu gibi bitki ile hazırlanan ve ağız yolu ile hazırlanan kapsülleri saman nezlesi belirtileri olan hapşırık ve öksürüğe iyi geldiği biliniyor. Isırgan otu kökünden üretilen yağın bağışıklık sistemini güçlendirme ve kırmızı kan hücresi üretimini teşvik etme üzerine olumlu etkileri hakkında bazı bilimsel araştırmalar bulunuyor. Sadece laboratuvar hayvanları üzerinde gerçekleştirilmiş olan bazı araştırmalarda ısırgan otunun yüksek tansiyonu düşürdüğü yönünde sonuçlara sahip. Ancak henüz insanlara böyle bir etki yapıp yapmadığı konusunda bir bilgi yok. Kurutulmuş yaprak kapsül tablet kurutulmuş kök yağı ve çay olarak kullanılabilen ısırgan otu, egzama ve hemoroid tedavisinde yardımcı olarak kullanılır.

Cilt üzerinde kullanım şekli

Bitkiden üretilmiş yağ veya kremlerin dürekt olarak sürülmesi şeklinde.

Isırgan otunun kökü ve yaprakları farklı farmakolojik etkilere sahip olduğu için satın almadan önce sizin rahatsızlığınıza bitkinin hangi bölümünün iyi gelebileceğini belirlemeniz gerekmektedir. Isırgan otu suyu halk arasında saç uzamasını teşvik etmek ve saçların doğal parlaklığına kavuşması için yardımcı bir ürün olarak kullanılır. Ancak bu etkisi konusunda herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Ayrıca bitki Avrupa ve Amerika’da geleneksel olarak kansere karşı korunma, şeker hastalığı tedavisi, Romatizma belirtilerini hafif ve yaşlanmanın etkilerini azaltmak için kullanılır.

Isırgan otu çayının yan etkileri

Isırgan otu vücudu güçlendirmek, temizlemek ve korumak gibi etkili özelliklere sahip olsa da, diğer tüm şifalı bitkilerde olduğu gibi bilinçli olarak tüketilmelidir.

Bazı otlar vücuttaki olumsuzlukları tetikleyebilir. Bu nedenle bir doktor gözetiminde kullanılması tavsiye edilir. Doktorunuzun tavsiye ettiği oranla kullanmak güvenlidir ve herhangi bir yan etkiye sebep olmaz. Ancak mide ağrısı, terleme, ishal ve ciltte döküntü özellikle krem veya yağ şeklinde cilde direk uygulandığında alerji sayısı az olmakla birlikte bazı hastalarla gözlemlenmiştir. Isırgan otu yaprakları açık bir yara üstünde kesinlikle kullanılmamalıdır.  Adet döngüsünü değiştirebileceğinden hamile kalmak isteyen kadınların kullanması tavsiye edilmez. Emzirme ve hamilelik dönemindeki etkileri bilinmediği için kullanılmamalıdır. Kan şekeri seviyesinde sorun bulunanların ısırgan otunu doktoruna danışmadan kullanmaması gerekmektedir. Çünkü bitki kan şekerini düşürebilir veya yükseltebilir. İdrar söktürücü olan ısırgan otu çayı böbrek ve mesane sorunu olan hastaların doktora danışmadan tüketmemelidir. Isırgan otu çayı kan sulandırıcı ilaçlarla etkileşime geçebilir ve kanın pıhtılaşmasını etkileyebilir. Aspirin dahil olmak üzere kan inceltici özelliği bulunan ilaçlarla birlikte tüketilmemelidir. Yüksek tansiyon ilaçlarının etkisini arttırabileceğinden bu ilaçlarla birlikte tüketilmesi sakıncalıdır. Ayrıca fazla suyu atmak için ilaç kullanıyorsanız ısırgan otu çayı içmeniz hidratasyon riskini arttırabilir. Sağlıklı bir yaşam dileriz. Esram.net

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir