Deniz Börülcesi Faydaları – Sindirim sisteminiz konrol altında

Deniz börülcesi faydalarını okuyunca vay canına diyeceksiniz.

Deniz Börülcesi
Deniz Börülcesi

Deniz Börülcesi Nedir?

Su kaynaklarının yakınındaki kayalık ve bataklık bölgelerde yetişen ve 500 yıldan fazla bir süredir bilinen bir bitkidir. Tuzlu deniz bitkileri alanında, özellikle İngiltere ve Avrasya’da yetişenler olmak üzere birkaç çeşidi daha vardır. 7 ila 10 santimetreden daha uzun olmayan, çim biçimli bir bitkidir. Birkaç şekilde kolayca toplanabilir ve hazırlanabilir. Tarihsel olarak, deniz yosununa benzer bir besin kaynağı olarak kullanılmıştır, ancak bu sıradışı deniz bitkisinin besin değeri üzerinde daha fazla araştırma yapıldığından daha da popüler hale gelmiştir. Besin Değerleri Besleyicilik değeri çok etkileyicidir. Neredeyse hiç yağ içermeyen bu sebze; magnezyum, potasyum, kalsiyum ve sodyum gibi önemli minerallerle doludur. Ayrıca diyet lifi, A vitamini, B vitamini ve C vitamini gibi sağlıklı besinler içerir.

Deniz Börülcesi Faydaları

Besin değeri yüksektir ve daha az kullanılan bir bitki olmasına rağmen geniş bir yelpazede faydaları vardır. Vücudu detoksifiye eder, sindirime yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kilo vermeye yardım eder, uyku sağlığını geliştirir ve kan dolaşımını artırır.

  • A-B12-C vitamini ve lif bakımından çok zengindir.
  • sodyum iyot, magnezyum, demir deposudur
  • Sodyum Şampiyonudur
  • Deniz Börülcesi Betain Zenginidir
  • Vücuttaki su dengesini ayarlar
  • İçerisindeki Antioksidan kansere savaş açıyor
  • deniz börülcesinin mineral şampiyonu

Pek çok insan sağlık açısından minerallere gereken önemi vermez. Protein, karbonhidrat bilinir, ancak nedense mineraller hep ikinci plana atılır. Halbuki mineraller vücudumuza ve zihnimize dinçlik veren maddelerdir. Bu bağlamda deniz börülcesinin mineral şampiyonu olduğunu belirtmemiz gerekiyor.

Deniz börülcesi mineral zengini bir bitkidir. Özellikle sodyum iyot, magnezyum, demir, A-B12-C vitamini ve lif bakımından çok zengindir. Özellikle tuzlu sularda yetiştiği için tüm minerallerin en saf halinin deniz suyunda bulunduğunu dikkate alırsak deniz börülcesinin mineral bakımından vücudumuza ne kadar faydalı olduğunu anlayabiliriz.

Deniz börülcesinin tıbbi açıdan faydalı bir besin olduğu asırlardır biliniyor, ancak deniz börülcesi içinde iyi miktarlarda bulunan ve kuvvetli bir antioksidan olan flavonoidin varlığını yeni keşfedilmş durumda. Antioksidanların ise kanserle mücadele konusunda etkin bileşikler olduğu zaten biliniyor.

Mesela sodyum minareli zengini olan deniz börülcesi, bu özelliği ile vücuttaki su dengesini ayarlar. Hücrelerin sodyum ihtiyacını karşılaması kritik pek çok işlevi yerine getirmeleri bakımından oldukça önemlidir. Kaslarımız ve sinir sistemimiz beynimizden çıkan elektrik dalgaları sayesinde faaliyet gösterirler. Hücrelerin sodyum bakımından dengeli olması için bu işlemlerin kusursuz olarak yapılması anlamına gelir. Bu açıdan tuzlu sularda yetişen ve tuz bakımından zengin olan deniz börülcesi sodyum ve klorürü (yani tuzu!) doğal yollardan almak için ideal bir besindir.

Deniz Börülcesi Nasıl Yetiştirilir?

Deniz börülcesi ne çok yaz mevsiminin son aylarında tüketilir. Yaz aylarının son zamanlarında bu bitki oldukça yeter ve kıvamına gelir. İnce odunsu kökü rahatlıkla çıkarılabilir. Deniz börülcesi 15 cm uzunluğa kavuşunca topraktan alınır. 5cm toprakta bırakın ve bitki gelişmeye, verim vermeye devam etsin.

Deniz börülcesi güneşli havaya bayılır. Saksı içerisinde besleyecekseniz güneş alan bir bölgede koyunki bir güzel gelişsin bitkimiz.

Deniz börümcesi tuzlu su ile sulanır. Sıcaklık olarak ılıman ve sıcak havaları seven deniz börülcesi ilkbahar ve yaz aylarında büyür, hasatı da yaz sonu yapılır. Kış mevsiminde ise yarı-ölü bir hal alır, ancak yaşamaya devam eder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir